Regenerace DPF filtru a co byste o ní měli vědět

Regenerace DPF filtru a co byste o ní měli vědět

Jak pravděpodobně víte, dieselové motory při spalování produkují drobné částičky sazí. Vznikají také u benzinových motorů, ale ten dieselový jich vyprodukuje zhruba dvěstěkrát více. Pro člověka jsou karcinogenní, a proto je důležité je zachytávat. Přesně k tomu slouží DPF filtr.

DPF filtrDPF filtr

DPF filtr neboli filtr pevných částic má účinnost až 99 %, takže zachytí opravdu většinu škodlivých částeček. Problém je, že tento filtr s vložkou z kovových či keramických vláken se časem zanese. Co pak?

Aktivní regenerace DPF vyžaduje participaci řidiče

Výrobci na tohle samozřejmě mysleli. Jakmile se filtr zanese, řídící jednotka upraví chod motoru tak, aby byla teplota výfukových plynů zvýšena na zhruba 650 °C, což je dostatek pro to, aby se zachycené částečky vypálily. Proces však vyžaduje i participaci řidiče.

Jak spustit regeneraci DPF? Měli byste aspoň 15 minut jet plynule ve středních otáček na nejvyšší převodový stupeň. Pokud tohle nebudete dělat, riskujete úplné zanesení DPF filtru a v nejhorším případě i zničení motoru.

O auto se musí pečovat. Když nebudete čistit těsnění, budete muset pořídit nové těsnění na míru. Zanedbáte-li regeneraci DPF filtru, nezbyde vám nic jiného než zakoupit nový. Vzpomenete-li si na čištění filtru pevných částic příliš pozdě, častokrát již není možné, protože nános je příliš velký.

Na domácí čištění raději zapomeňte

Češi jsou vynalézaví a místo správné regenerace DPF se častokrát pouští do různých kreativních postupů. DPF filtr vypalují či čistí pomocí různých žíravin. Tyhle postupy však zavání zničením filtru a ohrožením zdraví i životního prostředí.

Vhodné není ani nalévání aditiv do nádrže, čištění ultrazvukem ani horkým vzduchem. Jestliže chcete DPF filtr vyčistit, svěřte tuto činnost odborníkům. Čištění DPF filtrů nabízí řada firem, případně dokážou filtr také vyměnit, je-li už nevyčistitelný.

Článek Regenerace DPF filtru a co byste o ní měli vědět byl publikován 29. září 2021 v 21.45 v rubrice Informace. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...