Pneumatiky - co vše by jste měli vědět před nákupem

Tagy:  pneu, dezén, běhoun, disky, kola, prodej

Pneumatiky - co vše by jste měli vědět před nákupem

Pneumatiky jsou na vozidle velmi důležitým prvkem, který má mnoho funkcí. Zajišťuje styk vozidla s vozovkou, tedy přenáší na vozovku sílu pohonné jednotky, brzdnou sílu a tlak nápravy. Dále se podílí na tlumení rázů, které jsou zapříčiněny nerovným povrchem vozovky.

Typy pneumatik

Obecně se pneumatiky rozdělují na radiální, diagonální a terra. Rozdílem je konstrukce pneumatiky . V současnosti je drtivá většina pneumatik radiální, protože mají, oproti pneumatice diagonální, výhodnější typ konstrukce. Terra pneumatiky jsou speciální druh pneumatiky, který je určen do terénu a na těžké stroje. Nás, ale nejvíce zajímá jiné rozdělení. Každý motorista se jistě setkal se dvěma základními typy pneumatik, které se liší vzorkem a složením daného dezénu. Běhoun zimní pneumatiky je uzpůsoben tak, aby jeho povrch byl v co nejbližším kontaktu s vozovkou. Tímto je dodržena perfektní adheze zimní pneumatiky k povrchu. Na rozdíl od letní pneumatiky má zimní pneumatika složení, které je stabilní i při nízkých teplotách. Díky odlišnému složení letní se, v případě nízkých teplot, stává běhoun tvrdším a tím se dramaticky snižuje schopnost vedení vozidla. Proto je nezbytné, aby byl vůz, s přihlédnutím k ročnímu období, vybaven odpovídajícím typem pneumatiky. Toto platí zejména pro zimní období. Určitým kompromisem je celoroční pneu, konstruovaná zčásti technologií pro letní pneu a zčásti pro zimní, neposkytuje však takové vlastnosti jakou v jednotlivých ročních období mají pneu letní nebo zimní.

Jaké pneumatiky vybrat?

První věcí při výběru správné pneumatiky je zjistit jaká pneumatika se hodí na váš disk. Tyto údaje jsou napsány na každé pneumatice. Jedná se zejména o šířku, boční profil, průměr ráfku v palcích, hmotnostní index, rychlostní index a další údaje. Vhodnost výběru pneumatiky podle ročního období jsme si již vysvětlili.

Kola z lehkých slitin

Hliníkové disky se v dnešní době stávají standardem. Velkou roli zde hraje především estetika, ale neméně také jízdní vlastnosti. Při výběru je dobré se řídit opět podle rozměrů, které jsou doporučovány pro každý vůz. Neméně důležité označení je PCD a hodnota ET. PCD je označení počtu děr (pro kolové šrouby) na různém průměru roztečné kružnice. Hodnota ET je vzdálenost podélné osy disku od dosedací plochy disku. Jde tedy o to, aby disk nepřesahoval hranu blatníku a řidič tím neriskoval pokutu nebo problémy u STK, neboť přesah přes hranu blatníku je podle vyhlášky zakázán.

Článek Pneumatiky - co vše by jste měli vědět před nákupem byl publikován 14. listopadu 2010 v 11.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Pavel Mach. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...